Marijampolės savivaldybė - straipsniai : Pakeistos, papildytos asmens vardo, pavardės keitimo taisyklės

2020-08-10; 21:25 val.

Pradžia / Klausimai

Naujienos. Aktualijos. Skelbimai
Pakeistos, papildytos asmens vardo, pavardės keitimo taisyklės

2019 m. gegužės 11 d. įsigaliojo „Asmens vardo ir pavardės keitimo taisyklių“, patvirtintų Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2016 m. gruodžio 28 d. įsakymu Nr. 1R-333, pakeitimas.

Numatyti šie pakeitimai:

  • Suteikta teisė pareiškėjui pasikeisti pavardę, turimos pavardės pagrindu ar įgyti kitokį šios pavardės variantą – be priesagos, su priesaga, su kitokia priesaga ar kitokia galūne – jeigu tradicinėje vartosenoje yra toks pavardės variantas, pavyzdžiui Paukštelis į Paukštulis arba į  Paukštė arba atvirkščiai - Paukštė į Paukštelis ar Paukštys, Kubilius į Kubilis. Prieš keičiant pavardę svarbu įsitikinti, ar pageidaujama pavardė yra tradicinėje vartosenoje. Kylant neaiškumų ar klausimų, rekomenduojama kreiptis į Valstybinę lietuvių kalbos komisiją (http://www.vlkk.lt). Tradicinėje vartosenoje fiksuotas pavardes, galima rasti "Lietuvių pavardžių žodyne" (http://pavardes.lki.lt).

  • Numatyta teisė pasikeisti vardą ir (ar) pavardę, jeigu pareiškėjas nori turėti savo vardą ir (ar) pavardę užrašytą lietuviškais rašmenimis pagal tarimą (transkripcijos į lietuvių kalbą taisykles), pavyzdžiui, Kulieshys į Kuliešis, Zhvinakite į Žvynakytė. Ši taisyklė galioja ir suaugusiems ir vaikams.

  • Atsižvelgiant į tai, kad praktikoje pasitaiko daug atvejų, kai vardą ir (ar) pavardę pareiškėjas pasikeičia užsienio valstybėje, kurioje jis nuolat gyvena arba yra jos pilietis, tuo pagrindu įteisinta galimybė pasikeisti vardą ir (ar) pavardę Lietuvoje. Civilinės metrikacijos įstaigai turi būti pateikiami dokumentai, pagrindžiantys, kad pareiškėjo vardas ir (ar) pavardė pakeisti užsienio valstybėje, taip pat nuolatinę gyvenamąją vietą užsienio valstybėje ar užsienio valstybės pilietybę patvirtinantys dokumentai.

  • Pavardžių keitimo pagrinduose atsirado galimybė pakeisti jaunesnio kaip 16 metų amžiaus nepilnamečio vaiko  vardą ir (ar) pavardę, jei vardas ir (ar) pavardė buvo pakeisti užsienio šalyje, kurioje vaikas nuolat gyvena ar yra jos pilietis. Šiuo atveju pateikiami  dokumentai, pagrindžiantys, kad pareiškėjo vardas ir (ar) pavardė pakeisti užsienio valstybėje, ir vaiko nuolatinę gyvenamąją vietą užsienio valstybėje ar užsienio valstybės pilietybę patvirtinantys dokumentai.

Laukiame dalykiškų komentarų, konstruktyvių pasiūlymų, parašytų lietuviškomis raidėmis.
Keiktis, įžeidinėti – negražu, Jums tai garbės nedaro.

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje  
AntiSpam
komentarų: (1) skaityti